Nasze myśli możemy podzielić na konstruktywne i destruktywne. Myśli konstruktywne ukierunkowują nas na radzenie sobie z problemem, a destruktywne hamują tego typu zachowania.
Przekonanie, że potrafimy sprawować władzę nad naszymi myślami daje nam poczucie wewnętrznej mocy i pozwala nam zamieniać myśli destruktywne na pozytywne sugestie. Jeżeli spodziewamy się jakiejś sytuacji stresowej i pojawiają się w naszym umyśle negatywne myśli w rodzaju „Na pewno to mi się nie uda. To jest za trudne dla mnie. Nie znam się zbyt dobrze na tym ” to spróbujmy je zamienić na pozytywne stwierdzenia. Na przykład powiedzmy sobie w myślach „Spróbuję to zrobić, ale nic się nie stanie, jak popełnię błędy” lub „Jestem w stanie przezwyciężyć trudności. Uda mi się to zrobić”.
Powinniśmy mieć również powody, dla których wierzymy, że nasza aktywność przyniesie oczekiwane efekty. Wtedy nasze pozytywne oczekiwania mogą być siłą sprawczą konkretnych konstruktywnych zachowań i następstw.
Jeżeli w trakcie trwającej sytuacji stresowej czujemy, że jesteśmy zdenerwowani, nic nam nie wychodzi, mamy mało czasu to możemy wziąć kilka głębokich oddechów, przez chwilę pomyśleć o czymś przyjemnym, miłym, a następnie w myślach powtórzyć sobie pozytywne autosugestie, takie jak: „Wyluzuj się, spokój, panuję nad sytuacją”. Po sytuacji stresowej negatywne myśli typu „Znowu nie było tak jak chciałem” zamieńmy na pozytywne sformułowanie „Coraz lepiej mi się wszystko udaje”.
Pozytywne myślenie ma, w bardzo wielu sytuacjach, ogromną siłę sprawczą. Ale z drugiej strony nie powinno się wypierać lęku pozytywnym myśleniem. Pewien stopień negatywnego myślenia pozwala pozbyć się zachowania, prowadzącego do samooszukiwania siebie i na nowo wykreować zdrowsze i skuteczniejsze wzorce zachowania.
Negatywne myślenie pozwala na retrospekcję wydarzeń z przeszłości i na dokonanie na tej podstawie refleksji na temat własnego życia, postępowania i reakcji. Warto jest tworzyć afirmacje, związane z wcześniej zdiagnozowanymi przez siebie samego problemami i odnoszące się do tego, co chcemy zmienić w sobie. Zachęcam do tworzenia własnych afirmacji. Na przykład: Odprężam wszystkie mięśnie, z każdym wydechem staję się coraz bardziej odprężona (odprężony), oddalam od siebie lęk, gniew. Jestem bezpieczna (bezpieczny). Poradzę sobie ze wszystkim. Wierzę w swoje możliwości. Mam siłę. Dam radę.
Tekst: Violetta Wróblewska, Wszelkie Prawa Zastrzeżone