Kursy, szkolenia, warsztaty
pokaż wszystkie
Artykuły
pokaż wszystkie

Porady, wsparcie i terapia dla osób bez pracy i poszukujących pracy

 

Dla każdego człowieka jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu jest utrata pracy. Kiedy tracisz pracę gromadzą się w Tobie różne negatywne emocje. Szok, niedowierzanie, gniew, smutek, żal, poczucie winy są najczęstszymi reakcjami i tym, co większość osób przeżywa na wieść o utracie pracy.

 

Warto się im przyjrzeć i być z nimi. Żal związany z brakiem pracy i działania może rodzić w Tobie poczucie rozczarowania i melancholii. Natomiast żal spowodowany podjęciem  niekorzystnych dla siebie decyzji, które przyczyniły się do utraty pracy, uruchamia wstyd, frustrację i poczucie winy.

 

Z żalu trzeba zrobić dobry użytek. Jego odczuwanie powinno być dla Ciebie lekcją, z której warto wyciągnąć wnioski, tak, aby można było lepiej wykorzystać w życiu te chwile, które masz przed sobą.

 

Ale warto też zrobić jedną, ważną rzecz, a mianowicie spisać na kartce wszystkie te rzeczy, które udało Ci się osiągnąć do tej pory, dzięki Twojej pracy zawodowej. Kiedy już  przyjrzysz się temu, co Ci zostało (zdobyte doświadczenie, umiejętności, wiedza) i nie będziesz stale koncentrować się na utracie pracy,  łatwiej Ci będzie uruchomić w sobie uczucie wdzięczności za to kim do tej pory stałeś się dzięki pracy i co udało Ci się osiągnąć. To rozszerza Twoją perspektywę życia  i ułatwia radzenie sobie ze wszystkim, co staje Tobie na drodze. Zamiast tracić energię na oskarżanie siebie i innych w związku z brakiem pracy, pójdziesz do przodu, wzmocniony i oczyszczony.

 

Jeżeli przyjmiesz do siebie w sposób pozytywny tą ważną lekcję, wynikającą z utraty pracy i poszukasz nowych dla siebie perspektyw poprzez przeanalizowanie swojej wiedzy, umiejętności i zdolności, zaczniesz uwalniać się od syndromu „ofiary losu” i traktowania siebie jako nieudacznika.  

 

W takim momencie bardzo ważne jest pielęgnowanie dobrych, konstruktywnych, dodających otuchy i nadziei myśli. Taki dialog z samym sobą, który służy wzmocnieniu siebie, dodaniu wiary, że w życiu wszystko, co się przydarza czemuś ma służyć, będzie dla Ciebie bardziej korzystny, niż stałe wracanie do przeszłości, obwinianie siebie i koncentrowanie się na własnych słabościach.

 

Jeżeli w utracie pracy dostrzegasz dobrą okazję do zmian, czyli szansę na poszukanie nowej, ciekawszej pracy, bardziej odpowiadającej Twoim potrzebom i zdobycia w ten sposób nowych doświadczeń, wtedy lepiej poradzisz sobie z trudnymi emocjami: złości, żalu, frustracji oraz z poczuciem winy.

 

W czym mogę Ci pomóc:

 

- w przeprowadzeniu Cię przez proces zmian zawodowych

- w napisaniu CV i listu motywacyjnego

- w sprecyzowaniu celów zawodowych, które będą zgodne z Twoim życiowym powołaniem, wartościami, zainteresowaniami, umiejętnościami

- w przyjrzeniu się przekonaniom i wzorcom myślowym, które dotychczas uniemożliwiały Ci mieć wymarzoną pracę

- w zrobieniu porządku z fałszywymi przekonaniami i oczyszczeniu umysłu z blokujących myśli na temat pieniędzy i pracy

- w sprawdzeniu za pomocą testów psychologicznych Twoich mocnych stron i predyspozycji zawodowych

- w sprawdzeniu, jakie wartości duchowe, fundamentalne, siły, sposobu myślenia,  wizerunku oraz odnoszące się do stylu życia są dla Ciebie ważne i w jakim systemie wartości chciałbyś żyć

- w sprawdzeniu, czy masz cechy przedsiębiorcy

-w przeanalizowaniu Twoich umiejętności, talentów i zdolności (analiza SWOT) w aspekcie zmian zawodowych

-w stworzeniu Twojego własnego programu sukcesu zawodowego i zaplanowaniu działań

-w zwiększeniu Twojej motywacji do zmian.