Kursy, szkolenia, warsztaty
pokaż wszystkie
Artykuły
pokaż wszystkie

W sytuacji stresowej posługujemy się różnymi środkami zaradczymi, które pozwalają nam redukować stężenie poziomu hormonów stresu. Bardzo ważny jest sposób w jaki odreagowujemy nasz stres. Chodzi o to, aby skoncentrować się przez chwilę na nowej czynności, odwrócić uwagę od źródła stresu i nie krzywdzić w tym czasie w sposób werbalny, czy emocjonalny innych osób. Również śmiech szczególnie w obliczu różnych trudnych wyzwań przyczynia się do obniżenia ciśnienia i redukcji stresu.

 

Jeżeli nie potrafimy odpowiednio zareagować, kiedy ktoś narusza nasze prawa, czy granice i próbuje wtargnąć na nasze terytorium to jesteśmy mocno narażeni na stres. Jeżeli ktoś zachowuje się w stosunku do nas w sposób nieuprzejmy i niegrzecznie należy mu spokojnym i stonowanym głosem o tym powiedzieć. Jeżeli jakaś osoba bezpodstawnie nas krytykuje to możemy w sposób uprzejmy dać jej do zrozumienia, że jej krytyka nie pomaga nam ani nie zachęca do zmian i że powinien ją sobie zachować dla siebie. Również ważne jest w pełen szacunku sposób mówienie słowa „nie” w sytuacji kiedy czegoś naprawdę nie chcemy zrobić i nie czuć się z tego powodu winnym.

 

Umiejętne, skuteczne wyrażanie własnych uczuć zapewnia zachowanie integralności własnych, emocjonalnych granic oraz zaspokojenie indywidualnych potrzeb. Istotne jest, nie tłumienie swoich prawdziwych emocji, ale danie im możliwości rozwinięcia się. Częstym źródłem długotrwałego stresu jest tłumienie emocji gniewu czy złości. Wyparcie gniewu i bierny stoicki styl reagowania wiąże się ze stresem fizjologicznym.

 

Dlatego tak istotne jest  konstruktywne wyrażanie gniewu i złości. Jeżeli doświadczamy emocji gniewu, złości czy frustracji to powinniśmy się przez chwilę zastanowić nad przyczynami ich wywołania. Jeżeli uważamy, że inni ludzi powinni się zachowywać według zasad przyjętych przez nas to zabieramy im prawo do własnego wyboru i narażamy siebie na negatywne emocje wynikające z niezgodności naszych oczekiwań co do zachowania innym z  tym co obserwujemy w rzeczywistości.

 

Nie jesteśmy również w stanie przewidzieć wszystkich zachowań i myśli innych osób. Również stałe koncentrowanie się na przeszłych, bolesnych dla nas wydarzeniach wywołuje stres. Niezadowolenie z tego co mamy przejawiające się w codziennych naszych dążeniach, aby mieć więcej, osiągnąć w życiu więcej rzeczy, tytułów,  pieniędzy, stanowisk również rodzą stres. Przemęczenie i zapracowanie spowodowane jest przeciążeniem zbyt dużą ilością obowiązków, którym nie jesteśmy w stanie podołać w danym czasie.

 

Tekst: Violetta Wróblewska, Wszelkie Prawa Zastrzeżone